Parafia Najświętszej Maryi Panny Różańcowej w Pabianicach

Odpusty

Duchowość


Jak wyjaśnić istotę odpustu? Jego otrzymanie nie jest odpuszczeniem grzechu, które dokonuje się wcześniej w sakramencie pokuty i jest koniecznym warunkiem jego uzyskania. Odpust jest darowaniem kary za grzechy.

a

 

Litania Loretańska - geneza

Duchowość


Modląc się słowami Litanii Loretańskiej rozważamy tytuły, jakimi chrześcijanie na przestrzeni wieków obdarzyli Tę, która jest Matką Pana i naszą Matką.


Czym w ogóle jest litania?

Gdzie szukać początków Litanii Loretańskiej?

Jaka jest teologia tej modlitwy?

 

 

Droga krzyżowa - historia

Duchowość


 

Nasi przodkowie już wiele stuleci temu starali się stworzyć taki rodzaj nabożeństwa, które pozwoliłoby im szczególnie głęboko przeżywać Mękę Zbawiciela.

Tak powstała Droga Krzyżowa.


 

Gorzkie Żale - geneza

Duchowość

 

"Gorzkie Żale" to typowo polskie nabożeństwo. Poza Polską nieznane (za wyjątkiem środowisk polonijnych). Jest to zbiór pieśni o Męce Pańskiej, śpiewany w kościołach w niedziele Wielkiego Postu. Nie można dokładnie określić daty jego powstania. Przyjmuje się, że miało to miejsce na przełomie XVII i XVIII wieku.

 

 

 

Msze gregoriańskie

Duchowość

Mszami gregoriańskimi nazywane jest 30 mszy odprawianych w intencji jednej osoby zmarłej, w ciągu 30 kolejnych dni, przez jednego lub wielu kapłanów. Praktyka ta datuje się od VI wieku i wiąże z papieżem św. Grzegorzem Wielkim, który polecił odprawiać przez 30 dni msze za zmarłego mnicha benedyktyńskiego, przy którym znaleziono pewną ilość pieniędzy, co na owe czasy było bardzo wielkim przewinieniem. Trzydziestego dnia miał się ów zakonnik pojawić św. Grzegorzowi i dziękować za okazane mu miłosierdzie - odprawione msze wyjednały mu bowiem wybawienie z czyśćca.

 

Spowiedź generalna

Duchowość

 

W roku 1613 św. Wincenty á Paulo skierowany został, jako ksiądz diecezjalny, do znanej we Francji arystokratycznej rodziny de Gondi, aby zostać kapelanem jej dóbr, czyli miejscowości i wiosek, w których posiadaniu była, jak i kapelanem samej rodziny.

 

Cudowny Medalik

Duchowość


O Maryjo bez grzechu poczeta, módl sie za nami,

którzy sie do Ciebie uciekamy


Apostołka Cudownego Medalika – św. Katarzyna Labouré urodziła się 2. maja 1806 roku w malej wiosce Fain-les–Moutiers położonej nad Kanałem Burgundzkim - we Francji. W chwili narodzin Katarzyny rodzina liczyła ośmioro dzieci. Nieco później urodziły się jeszcze dwie dziewczynki.

Szkaplerz karmelitański

Duchowość

Od siedmiu wieków w powszechnym użyciu jest Szkaplerz Najświętszej Maryi Dziewicy z Góry Karmel. Jest to znak przyjęty przez Zakon Karmelitański i zatwierdzony przez Kościół katolicki jako zewnętrzny wyraz Macierzyńskiej Miłości Maryi do nas oraz naszego synowskiego przyjęcia tej Miłości i jej odwzajemnienia.

5 pierwszych sobót miesiaca

Duchowość

 

Pięć pierwszych sobót miesiąca

 

Istotą tego nabożeństwa jest wynagrodzenie za grzechy popełnione przeciwko Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny. Obrażają one Boga i Jej Niepokalane Serce, są pogardą wobec Bożej miłości oraz powodem piekielnych mąk ludzi, za których umarł Jej Syn.

 

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2018 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.

Theme designed by Max Toball
Copyright Parafia Najświętszej Maryi Panny Różańcowej w Pabianicach ul. Zamkowa 39 tel. 42 215 28 23 © 2011
1,437,932 Unikalnych wizyt