549 PIESZA PABIANICKA PIELGRZYMKA NA JASNĄ GÓRĘ
Dodane przez admin dnia 01/07/2017 14:34


20 sierpnia br. po raz 549 wyruszy Piesza Pabianicka Pielgrzymka na Jasną Górę
Treść rozszerzona

W dniu 20 sierpnia br. już po raz 549. wyruszy z naszego miasta Piesza Pielgrzymka Pabianicka na Jasną Górę. W tym roku przyświeca nam hasło „Jesteśmy żywą koroną Maryi”. W roku jubileuszu 300. rocznicy koronacji cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej oraz Roku św. Brata Alberta wpisujemy się jako chrześcijanie w Boży plan odnowy życia chrześcijańskiego i nową ewangelizację we wspólnocie Kościoła Bożego.


Powrót przewidziany jest 29 sierpnia w godzinach wieczornych. W pielgrzymce idzie 1 grupa. Osobną grupę stanowi tzw. Grupa Duchowa. To są ci wszyscy, uprzednio zapisani, którzy z różnych powodów nie mogą iść w tradycyjny sposób, ale chcą uczestniczyć w łaskach i duchowych darach, jakie im daje udział w pielgrzymce. Uczestnicy Grupy Duchowej są proszeni o zgromadzenie się w dniu powrotu pielgrzymki przed kościołem św. Mateusza. Pamiętajmy, że nasza pielgrzymka jest jedyną w Archidiecezji Łódzkiej, która pokonuje pieszo drogę powrotną.


Z ciekawostek ogólnopolskiego pielgrzymowania; do najdłuższych pielgrzymek w Polsce należą: Pielgrzymka Kaszubska z Helu (ok. 640 km w 3 tygodnie), Archidiecezji Szczecińsko – Kamieńskiej (Szczecin, Świnoujście, Kamień Pomorski i miejscowości ościenne – około 610 km w 3 tygodnie).


Wszystkie informacje o naszej pielgrzymce są umieszczane na bieżąco na Facebooku.

Od tego roku zmienia się trasa z Grocholic do Dobryszyc (również z powodu remontu drogi z Grocholic do Łękawy). Nie idziemy przez Łękińsko. Z Łękawy idziemy przez Szpinalów (postój), Pytowice (obiad) i dalej do Dobryszyc. Zmienia się również miejsce postoju w Radomsku. Pierwszy postój ze śniadaniem przewidziany jest przy Sanktuarium MB Bolesnej – OO. Franciszkanie), dalej bez zmian do Gidel i Garnka.


Zapisy na pielgrzymkę rozpoczną się z dniem 10 sierpnia w salce przy parafii pw. św. Maksymiliana Kolbe w godzinach 16.30 – 19.00. Przy zapisie każdy pielgrzym otrzyma potrzebne materiały i… drobną niespodziankę. Koszt pielgrzymowania jest analogiczny, jak w minionym roku:

60 zł (dorośli);
50 zł (poniżej 18 r. życia).


Przy zapisie konieczne jest posiadanie dowodu tożsamości (legitymacji szkolnej lub studenckiej) z numerem PESEL. Każdy pielgrzym jest ubezpieczony na podstawie danych złożonych przy zapisie. Osoby niepełnoletnie pielgrzymują tylko pod opieką osoby dorosłej. Przy zapisie osoba dorosła podpisuje specjalne oświadczenie o wzięciu pod opiekę osobę niepełnoletnią.


Zechciejmy pamiętać, że zapisanie się na pielgrzymkę jest równoznaczne z akceptacją regulaminu pielgrzymki, jak również pokutnego jej charakteru. Pielgrzym niesie swoje intencje lub powierzone przez innych. Z góry nastawiamy się na trudności, niewygody, korzystną lub niekorzystną pogodę. W przypadku zaistnienia nieoczekiwanej konieczności przerwania pielgrzymki, potraktujmy to jako wolę Bożą.


Tegoroczną nowością jest dosłowne zaproszenie Pana Jezusa w znaku Chleba Eucharystycznego do wspólnego pielgrzymowania. Podczas drogi chcemy ponieść Najświętszy Sakrament w grupie.

Zapraszam serdecznie do wspólnego pielgrzymowania wszystkich, którzy już kolejny raz wybierają się do Tronu Matki Bożej; szczególnie zachęcam wszystkich, którzy jeszcze wahają się czy wyruszyć w drogę. Intencji mamy bardzo wiele – tych osobistych, ale i tych ogólnych. Chcemy wyrazić nasze podziękowanie Bogu za łaski otrzymane w ciągu naszego życia. Zaniesiemy do Matki Bożej wszystkie trudne problemy naszego miasta i Ojczyzny.


Już dzisiaj wyrażam wdzięczność firmom i różnym instytucjom, które w jakikolwiek sposób włączyły się w przygotowanie pielgrzymki. Zachęcam do współpracy wszystkich, którzy chcieliby mieć swój udział w tym wydarzeniu. Zapraszam również parafian jak również mieszkańców miasta do przyjazdu na powitanie pielgrzymki w Częstochowie (23 sierpnia ok. godz. 18.00) oraz w Pabianicach (29 sierpnia ok. godz. 18.00)


Kierownik Pieszej Pielgrzymki Pabianickiej

(-) Ks. Tomasz Estkowski