Parafia Najświętszej Maryi Panny Różańcowej w Pabianicach

Zgromadzenie Misji

 

Zgromadzenie Księży Misjonarzy (Zgromadzenie Misji, Lazaryści, Wincencjanie, Misjonarze) zostało założone przez św. Wincentego á Paulo w 1625 r. Skupia ono duchownych, którzy podejmując życie we wspólnocie pragną poświęcić się głoszeniu Ewangelii. Hasłem Zgromadzenia jest: "Głosić Ewangelię ubogim posłał mnie Pan". I to jest właśnie główny cel Zgromadzenia: naśladowanie Chrystusa głoszącego Dobrą Nowinę ubogim. Wyraża się to w prowadzeniu misji i rekolekcji parafialnych oraz w trosce o zapewnienie gorliwych duszpasterzy.


 

Wspólnota Zgromadzenia Misji obejmuje kapłanów, braci i kleryków. Realizując duchowość naszego Założyciela składamy cztery śluby: wytrwania w pracy dla ubogich, czystości, ubóstwa i posłuszeństwa. Charakterystycznym rysem Zgromadzenia jest praktykowanie pięciu cnót ewangelicznych: pokory, prostoty, łagodności, umartwienia oraz apostolskiej gorliwości.


Aktualnie całe Zgromadzenie liczy na świecie okolo 4.000 księży, braci i alumnów w 48 prowincjach i vice-prowincjach. Prowincja polska to 330 członków.


Do Polski Misjonarze przybyli w roku 1651. Pierwszy dom został utworzony w 1653 r. przy parafii św. Krzyża w Warszawie. Przed rozbiorami podjęli z rozmachem prowadzoną działalność w formie misji ludowych, formacji duchowieństwa w większości seminariów diecezjalnych, duszpasterstwa parafialnego oraz pracy charytatywnej.


W okresie narodowej niewoli zaborcy zlikwidowali niemal wszystkie placówki Zgromadzenia. Odrodzenie prowincji nastąpiło w Krakowie w roku 1865. Oprócz terenu Galicji Misjonarze objęli duszpasterstwem Polaków mieszkających w USA i w Brazylii.


Polska Prowincja włączyła się w pracę misyjną w Chinach, na Madagaskarze i w Zairze. Nowym polem pracy są tereny państw, w których do niedawna Kościół był prześladowany przez ateistyczne rządy: Albania, Białoruś, Litwa i Ukraina. Prowincja pomaga również zagranicznym diecezjom, w których odczuwalny jest brak kapłanów zarówno w krajach europejskich (Austria, Dania, Francja), jak i na innych kontynentach (Boliwia, Brazylia, USA). Obecnie poza krajem posługuje około stu księży i braci wywodzących się z Polskiej Prowincji Zgromadzenia Misji.

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2018 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.

Theme designed by Max Toball
Copyright Parafia Najświętszej Maryi Panny Różańcowej w Pabianicach ul. Zamkowa 39 tel. 42 215 28 23 © 2011
1,437,883 Unikalnych wizyt