Parafia Najświętszej Maryi Panny Różańcowej w Pabianicach

Grupa medytacji chrze?cija?skiej

Grupa medytacji chrześcijańskiej


Forma medytacji,którą praktykujemy ma swoje źródło u Ojców Pustyni (III - V w.). Rozwijając się przez wieki stała się uprzywilejowaną formą wschodniej duchowości monastycznej. Jest modlitwą niedyskursywną (bez jakiegokolwiek rozmyślania, rozważania, analizy czy pracy wyobraźni). Sprowadza się do prostego, spokojnego trwania w Obecności Boga. Pomocne w tej postawie jest nieustanne powtarzanie tzw. „formuły” czyli Imienia Bożego, bądź też słowa lub zdania zaczerpniętego z Pisma Świętego.


W tradycji chrześcijańskiego Wschodu najbardziej powszechne stało się wezwanie: „Panie Jezu Chryste, Synu Boży, zmiłuj się nade mną grzesznikiem”, lub w wersji krótszej „Panie zmiłuj się” czy „Kyrie Eleison”,a nawet samo imię JEZUS. (tzw. „Modlitwa Jezusowa”). Inne popularne formuły medytacji chrześcijańskiej to: „Abba”,”Adonai”“Jeszua”,(aramejska wersja imienia Jezus) czy „Maranatha”. Zaleca się wymawiać formułę w rytm oddechu dzięki czemu zakorzenia się ono głęboko w sercu, stając się czymś tak naturalnym i potrzebnym jak oddech. Według tradycji judeochrześcijańskiej imię oznacza istotę, esencję, obecność osoby. Dlatego  możemy powiedzieć za św. Janem Karpathosem, że oddychając imieniem „Jezus” oddychamy samym Jezusem, jednocząc się z Nim.


Ta forma modlitwy nazywana jest także, „Modlitwą Monologiczną”, „Modlitwą Hezychastyczną”, lub „Modlitwą Serca”. Modlitwą Monologiczną, ponieważ opiera się na powtarzaniu a raczej „przeżuwaniu” jednego tylko słowa lub zdania. Modlitwą Hezychastyczną, bo poprzez ogołocenie z wszystkiego, co może odwrócić uwagę od Boga, prowadzi do hezychii – stanu wewnętrznego spokoju, wyciszenia. Wreszcie Modlitwą Serca, ponieważ nie jest modlitwą ani umysłu, ani wymawiających słowa ust, lecz milczącym trwaniem we własnym sercu, które zamieszkuje Bóg.


Dlaczego wybraliśmy modlitwę milczenia?


“Milczenie Boga potrzebne jest nam do tego, by oczyścić nasz duchowy słuch, który tępieje od nadmiaru słów. Głębszą naturą człowieka jest zasłuchanie. Płomienność słów sama wygasa, natomiast milczenie pogłębia.By pokochać milczenie Boga, należy zamknąć się w Milczeniu Boga. Wtedy przyjmuje ono kształt oczekiwania. Nie jest już żadną pustką zagubienia, ale nadzieją! Oczekiwanie pełne milczenia, to wypatrywanie Tego, który ma przyjść, a którego w pewnym sensie jeszcze „nie ma”. Nie ma Go dla nas dostępnego w pełni. Bóg w milczeniu budzi nas do nadziei. Kiedy wypowie nasze nowe imię, obudzi nas do pełni. Dlatego, by zrozumieć Boskie milczenie, powinien człowiek stać się żywą pasją tego, kim jeszcze nie jest. To w nas milczy. Milczenie Boga adresowane jest do tego milczenia.


A zatem by jeszcze coś pojąć z Milczenia: o wiele bardziej ważne jest nie „tu” i „teraz”, ale „tam” i „potem”. I jeszcze coś dla umysłów szlachetnych: milczenie jest najlepszym lekarstwem na pośpiech, w którym wszystko gubimy; nawet siebie. By się odzyskać, zanurz się w Milczenie.” (ze strony “Communio Crucis”)


Prywatnie staramy się praktykować tę modlitwą dwa razy dziennie,rano i wieczorem przez

20 do 30 minut.

Wspólnie medytujemy raz w tygodniu w czwartki o godź 19-ej a także raz w miesiącu

uczestniczymy w Eucharystii,podczas której jest czas na ciszę i milczenie..


Grupa medytacji chrześcijańskiej

Więcej informacji na stronach: www.lubin-medytacje.pl lub www.wccm.pl

 

 

 

Adres i tel.do kontaktu

jjar0509@gmail.com

422153320

502748676

 

 

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2018 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.

Theme designed by Max Toball
Copyright Parafia Najświętszej Maryi Panny Różańcowej w Pabianicach ul. Zamkowa 39 tel. 42 215 28 23 © 2011
1,437,929 Unikalnych wizyt